Od Ljubljane do Prema bomo sledili Kettejevemu življenju, obudili spomin na druge pomembne Notranjce in Notranjke in spoznali geografske in kulturne značilnosti Notranjske. Najprej si bomo ogledali zelo zanimiv in interaktiven Ekomuzej Pivških presihajočih jezer, ki je bil letos prenovljen. Obiskali bomo grad Kalec, znan kot prvi narodni tabor na Notranjskem in domovanje velikega domoljuba Miroslava Vilharja, avtorja veliko ponarodelih pesmi (Lipa zelenela je, Zagorski zvonovi, Po jezeru). Pot bomo nadaljevali v Ilirsko Bistrico, kjer stoji knjižnica, posvečena veliki Kosovelovi občudovalki Maksi Samsa, ki si je z njim tudi dopisovala. Rodila se je istega leta kot Kosovel, 12. oktobra bomo obeležili 120-letnico njenega rojstva. V knjižnici nam bodo predstavili literate in literatke tega območja, veliko bomo izvedeli o Ketteju, Samsi, Ivanu Lahu, Domiclju, Lei in Frančiški Fatur in drugih avtorjih. Z lokalnim vodičem si bomo ogledali središče Ilirske Bistrice. Kraj je zanimiv predvsem z arheološkega, geološkega in zgodovinskega vidika. V središče mesta se bomo sprehodili do slapa Sušec, ki ni edini slap v Ilirski Bistrici, a je najbolj slikovit.
Kosilo bomo imeli na turistični kmetiji Ivanjkotovi. Po kosilu si bomo ogledali cerkev sv. Helene na Premu. V njej so freske Toneta Kralja, ki so bile obnovljene v letošnjem letu. Na pokopališču ob cerkvi so pokopani znameniti Slovenci: Ivan Grahor, pesnik, ki je seznanil Kosovela s konstruktivizmom; Vili Stegu, duhovnik in pesnik; Bogomil Fatur, pesnik, esejist in prevajalec; Bojan Počkar, alpinist. Nato se bomo spustili do prenovljene šole, kjer se je rodil Dragotin Kette. Na tem mestu bomo imeli kratek recital Kettejeve poezije. Zadnja postaja je grad Prem, ki je znan po svoji črni sobi s posebnimi poslikavami zodiaka. Z gradu je čudovit razgled po okoliških hribih. Če bomo imeli čas, si bomo ogledali še Šilentabor in cerkev sv. Martina.
Okvirna pot: Ljubljana – Ekomuzej Pivških presihajočih jezer – grad Kalec – Ilirska Bistrica – Prem – Ljubljana
Cilj: Spoznavanje geografskih in kulturnih značilnosti Notranjske ter notranjskih literatov in literatk s poudarkom na življenju in delu Dragotina Ketteja
Hoja: približno 3 km, zahtevnost (1–5): 2
Odhod: ob 7:00 iz Ljubljane (parkirišče pred dvorano Tivoli)
Doplačila: grad Prem 5 evrov, ekomuzej 5 evrov, kosilo 12–15 evrov
Priporočena literatura: Kettejeve Poezije, Silvo Fatur: Okruški, Ivan Simčič: Kettejeve sledi, Silvo Fatur: Oče in sin in Zagorski zvonovi
Vir slike: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Grad_prem.jpg
Prijave na ekskurzije sprejemamo prek spletnega obrazca. Povezavo nanj najdete v opisu vsake ekskurzije v desnem stolpcu: gumb »Prijava na ekskurzijo«. V primeru, da prijavljate več udeležencev, morate postopek ponoviti za vsako osebo posebej. V primeru težav lahko kontaktirate referenta za ekskurzije (marko.sencar-mrdakovic@zrc-sazu.si; 01 4706 552).
Prijava na ekskurzijo je veljavna le v primeru pravočasnega plačila. Finančni prispevek za ekskurzijo je 25 evrov za člane LGD, 35 evrov za nečlane in 10 evrov za člane DMGS (*pri ekskurzijah v tujino je cena za vse tri kategorije višja za 5 evrov). Znesek nakažite na transakcijski račun:
SI56 6100 0002 1299 316, BIC: HDELSI22
Ljubljansko geografsko društvo
Gosposka ulica 13, 1000 Ljubljana
Koda namena: OTHR
Namen plačila: IME EKSKURZIJE
Plačilo na dan ekskurzije ni več mogoče. Cena ne zajema stroškov prehrane.
PRIJAVNI POGOJI
V primeru nepredvidenih dogodkov si pridržujemo pravico do spremembe programa.