V četrtek, 21. novembra 2024, smo v Gosposki in Križevniški dvorani Zemljepisnega muzeja GIAM ZRC SAZU obeležili 40. obletnico ustanovitve Ljubljanskega geografskega društva (LGD). Praznovanja se je udeležilo približno 40 članic in članov društva, ki so se jim pridružile predstavnice in predstavniki Društva mladih geografov Slovenije. Potekalo je v sproščenem in prijateljskem vzdušju, za katerega je že z uvodnimi besedami poskrbel moderator dogodka Blaž Repe, nekdanji predsednik društva.
Druženje pred uradnim začetkom dogodka.
Dogodek je povezoval nekdanji predsednik društva Blaž Repe.
Uvodoma smo poslušali pozdravna nagovora Jerneje Fridl, predstavnice gostitelja (ZRC SAZU) in Aleša Smrekarja, predsednika Zveze geografov Slovenije. Sledil jima je govor predsednika društva Jerneja Tirana, ki je povzel skupaj prehojeno pot in se ob koncu govora zazrl tudi v prihodnost. Poudaril je, da smo bili ljubljanski geografi pod okriljem Geografskega društva Slovenije aktivni že približno četrt stoletja pred formalno ustanovitvijo LGD-ja. V prvih letih po ustanovitvi se tako v organizacijskem smislu ni veliko spremenilo, sedanjo obliko pa je društvo začelo dobivati nekje na prelomu tisočletja. Obenem je izpostavil, da je društvo v dobri kondiciji, saj trenutno šteje 240 članov ter vsako leto izvede približno 30 dogodkov in izda knjižni vodnik.
Nekaj besed o prvih 40 letih društva je zbranim namenil aktualni predsednik Jernej Tiran.
Za glasbeni vložek je poskrbela vokalna skupina Anakrousis.
Govoru je sledila podelitev častnih članstev Mateju Gabrovcu in Dragu Kladniku za njuno dolgoletno prizadevno delo in neprecenljiv prispevek k ugledu društva. Matej Gabrovec je brez konkurence najaktivnejši član društva od njegove ustanovitve: njegovo ime se v funkciji vodnika, predavatelja, avtorja ali urednika pojavlja pri več kot 100 društvenih dogodkih in publikacijah. Opravljal je funkcije v vseh društvenih delovnih telesih, vključno s predsedovanjem, skoraj nobena društvena prireditev pa ni minila brez njegove aktivne udeležbe. Drago Kladnik je k dobrobiti društva največ prispeval kot dolgoletni urednik knjižnih vodnikov, v katerih društvo popisuje svoje ekskurzije po Sloveniji, v zamejstvo in tuje dežele. Kot urednika ga odlikujejo zlasti natančnost, prizadevnost, strokovnost, izjemen občutek za slovenski jezik in zavzetost pri zbiranju slikovnega gradiva.